تصویر روز

d2.jpg

امام مهدی (سلام الله علیه) : أكثِرُوا الدُّعاءَ بِتَعجيلِ الفَرَجِ فَإِنَّ ذلِكَ فَرَجُكُم. براى تعجيل در فرج بسيار دعا كنيد، كه مايه گشايش در كار شما است. كمال الدّين - ص 485

سازمان قرن 21

میثم زینلی طهرانی، مدیر عامل موسسه فراکاوان سامانگر آریامبنا

عباس پیام رشیدآباد،  مدیر طرح O-Check Prime

 

در نیمه دوم قرن هجدهم، چند کارآفرین در شمال انگلستان ایده استفاده از موتورهای بخار را برای راه اندازی ماشین­های پنبه ریسی در سر داشتند كه نهایتا سرآغاز نخستین انقلاب صنعتی شد. کمی بیش از یک قرن پس از آن، چند شرکت اروپایی و آمریکایی با تکیه بر ابداعاتی همچون الکتریسیته و موتورهای الکتریکی، موتورهای احتراقی درون سوز، خطوط تولید، قطعه سازي، مديریت سلسله مراتبي و سازمان­هاي یکپارچه بالا به پایین دومین انقلاب صنعتی را رقم زدند. اين روند از گذارهاي مياني ديگري هم عبور كرد تا امروز كه تمام دنیای ما بر اثر بروز یک انقلاب مهیج غیر صنعتی که مبتنی است برموضوعات ناملموسی همچون دانش کاران، سرمایه فکری، شبکه­های مشارکتی، تعاملات کم بها، جهانی سازی و مقررات زدایی، در معرض تحولات نويني قرار گرفته است. انگیزه اصلی در توجه به موضوعسازمان قرن 21 برآمده از همین فرایندهای تغییر دهنده و لزوم کسب آمادگی برای مواجهه با آنهاست.

ادامه مطلب: سازمان قرن 21

چيلر هاي بخاري (جت چيلر)

مقدمه:

ايجاد برودت از لحاظ مصرف انرژي ، هزينه تامين تجهيزات اوليه و هزينه هاي تعمير و نگهداري ، فرآيندي گران قيمت محسوب  مي گردد . در حال حاضر با افزايش روز افزون قيمت انرژي واز طرفي محدوديت هاي زيست محيطي ايجاد

شده براي سيستم هاي کمپرسوري ، ساير روش هاي توليد برودت مورد توجه جدي تري قرارگرفته اند.

درهمين راستا ، چيلرهاي جت بخار راه حلي اقتصادي ، ساده ودر عين حال ، سازگار با محيط زيست را ، در پيش رو قرار داده اند که مي توانند از ظرفيت برودت10KW تا 20000KW را تامين نموده و آب را تا دماي ċ1 سرد نمايند.

Cop  يا ضريب عملکرد ( نسبت برودت توليدي به انرژي مصرفي ) در چيلرهاي بخار نسبت به چيلرهاي کمپرسوري کمتر مي باشد ، از  طرفي در چيلرهاي تراکمي از انرژي الکتريکي و در چيلرها بخار از بخار آب بعنوان نيروي محرک استفاده مي شود ، که از قيمت يکساني برخوردار نمي باشند ، به همين علت چنانچه در محاسبه Cop به جاي ميزان انرژي مصرفي هزينه انرژي مصرفي لحاظ گردد ، برتري چيلرهاي بخار ، بخصوص در مصارف صنعتي که به طور معمول  بخار وجود دارد ، بهتر مشخص خواهد شد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ادامه مطلب: چيلر هاي بخاري (جت چيلر)